Jakie umiejętności wpisać w CV, które doceniają pracodawcy?

Jakie są przykładowe umiejętności, które można umieścić w życiorysie?

Pole „umiejętności” w CV niestety często jest pomijane lub szczątkowo wypełniane przez osoby, które szukają pracy. To błąd, ponieważ zarówno pracodawcy, jak i zatrudniani przez nich rekruterzy zwracają na nie szczególną uwagę. Zwłaszcza, jeśli chodzi o kompetencje miękkie, czyli tzw. soft skills.  

Jakie można mieć umiejętności, jeśli mowa o soft skills? Do kompetencji miękkich należą z pewnością umiejętność pracy w zespole, samodzielność w organizowaniu własnej pracy, elastyczność, innowacyjność, kreatywność czy umiejętność radzenia sobie ze stresem. Warto pamiętać, że umiejętności miękkie to przede wszystkim kompetencje uniwersalne, przydatne niemal w każdej branży i na każdym stanowisku, i to właśnie z tego względu są tak mocno cenione przez pracodawców. Dobra wiadomość jest natomiast taka, że każdy ma rozwinięte przynajmniej niektóre umiejętności miękkie, dlatego dobrze to wyeksponować w CV.  

Jednocześnie należy mieć świadomość, że soft skills, to nie wszystko. Na niektóre stanowiska wymagane są konkretne umiejętności, takie jak np. umiejętność biegłej komunikacji w określonym języku czy obsługa oprogramowania, z którego pracownik będzie korzystać podczas wypełniania obowiązków służbowych. W niektórych przypadkach pracodawcy chcą również, by te umiejętności były potwierdzone zdobyciem odpowiednich uprawnień lub certyfikatów (mowa np. o prawie jazdy czy certyfikatach językowych).  

O czym jeszcze pamiętać konstruując CV?

Nie należy jednak zapominać, że umiejętności to nie jedyne pole w CV, o które warto zadbać. Na przykład, jeśli chodzi o pole „doświadczenie”, dobrym pomysłem może być opisanie obowiązków, jakie osoba konstruująca CV musiała wypełniać w poprzednich pracach. Z kolei, jeśli swój życiorys pisze osoba bez doświadczenia zawodowego, warto sięgnąć po udział w organizacjach studenckich, akcjach charytatywnych itd. O tym, jak napisać idealne CV i o czym pamiętać można zresztą przeczytać na stronie www.kierunekrozwoju.pl/blog.  

Dodatkowo warto również mieć na uwadze wizualną stronę CV: estetyczny szablon czy dobrze dobrane zdjęcie mogą przykuć uwagę rekrutera i sprawić, że chętniej zaznajomi się z nadesłanym dokumentem.  

Autor
Zespół platformy Kierunek Rozwoju

Zespół platformy Kierunek Rozwoju

Zespół rozwijający platformę Kierunek Rozwoju. Piszemy dla Was o tym, co ciekawe i ważne w Waszym rozwoju osobistym i zawodowym.