Jak wygląda rozmowa kwalifikacyjna? Czego można się spodziewać?

Jak wygląda rozmowa kwalifikacyjna?

Podstawą do oceny kandydata, który wykazuje chęć podjęcia pracy w danym miejscu, jest rozmowa kwalifikacyjna. Zazwyczaj nie przystępują do niej wszyscy, lecz jedynie ci, których aplikacje zostały pozytywnie rozpatrzone. Rozmowa kwalifikacyjna pozwala zweryfikować, czy dany kandydat dobrze wpasuje się w zespół i faktyczne dysponuje umiejętnościami, o których można było przeczytać w jego CV.

Przeciętna rozmowa kwalifikacyjna trwa do godziny. Zazwyczaj kandydat będzie musiał odpowiedzieć na maksymalnie 10 pytań zadanych przez rekrutera. Większość z nich dotyczy doświadczenia zawodowego, powodu zmiany miejsca zatrudnienia oraz motywacji stojących za tym, że wyraziłeś chęć na rozpoczęcie pracy w tym właśnie miejscu. Jeżeli pośród wymagań znajduje się dobra znajomość języka angielskiego, bądź nastawiony na to, że druga strona będzie chciała sprawdzić deklarowane przez Ciebie umiejętności w praktyce. Dlatego też część rozmowy kwalifikacyjnej może odbyć się w tym właśnie języku. Ważnym elementem rekrutacji specjalistów może być krótki sprawdzian, na przykład w postaci wykonania zadania przed ekranem komputera.

Jak dobrze wypaść na rozmowie kwalifikacyjnej?

Istnieje kilka złotych zasad, których przestrzeganie sprawi, że wypadniesz lepiej w oczach osoby rekrutującej. Na pewno istotne jest to, aby przyjść na rozmowę ani za wcześnie, ani za późno, optymalnie 5 minut przed umówioną godziną. Nie będzie to kolidować z innymi zadaniami rekrutera. O tym, jak fatalne wrażenie wywiera osoba spóźniająca się, na którą trzeba czekać, nie trzeba wspominać. Oprócz bycia punktualnym ważne jest też dobre pierwsze wrażenie.

Na spotkanie przybądź ubrany schludnie. W przypadku pracy biurowej w międzynarodowych korporacjach mile widzianym strojem u mężczyzny jest garnitur, u kobiet zaś marynarka, biała koszula i spodnie bądź spódnica. Warto mieć ze sobą kilka dokumentów, między innymi referencje z poprzednich miejsc pracy czy certyfikat językowy. Więcej wskazówek dotyczących autoprezentacji znajdziesz w poniższym tekście https://www.kierunekrozwoju.pl/blog. W przypadku rozmów online warto postawić na włączoną kamerkę oraz wybrać dogodne miejsce do rozmowy tak, aby nikt nam nie przeszkodził w trakcie spotkania.

Jak wygląda rozmowa o pracę?

Rozmowa rozpoczyna się od podania dłoni i przywitania. Zostaniesz zaproszony do zajęcia miejsca przy stoliku naprzeciw rekrutera. Będą Ci zadawane pytania, dzięki którym druga strona lepiej pozna Twoje oczekiwania względem danego miejsca pracy, dowie się więcej na temat Twoich kompetencji oraz sprawdzi, czy pasujesz do zespołu. Warto, abyś jeszcze w domu zapoznał się z informacjami dotyczącymi działalności firmy i nie dał się niczym zaskoczyć. Taka postawa na pewno spotka się z aprobatą rekrutera. 

Jak wygląda rozmowa kwalifikacyjna online?

W ostatnich czasach z powodu pandemii wiele firm zdecydowało się na przeprowadzanie zdalnych rekrutacji, co jest stosowane również obecnie. Jest to również świetne rozwiązanie dla osób aplikujących do pracy zdalnej, ponieważ najlepiej odzwierciedli warunki przyszłej pracy. Forma rozmowy kwalifikacyjnej wygląda analogicznie do tej odbywanej w biurze, jedynymi różnicami jest miejsce jej przeprowadzania oraz brak możliwości uściśnięcia dłoni.

Mamy nadzieję, że powyższe wskazówki pomogły, choć trochę, zapanować nad stresem oraz bardziej optymistycznie nastawić się do czekającej Cię rozmowy kwalifikacyjnej. Nie taki diabeł straszny, jak go malują. Powodzenia!

Autor
Zespół platformy Kierunek Rozwoju

Zespół platformy Kierunek Rozwoju

Zespół rozwijający platformę Kierunek Rozwoju. Piszemy dla Was o tym, co ciekawe i ważne w Waszym rozwoju osobistym i zawodowym.