Pierwszy dzień w nowej pracy. Jak zrobić dobre pierwsze wrażenie?

1. Punktualność przede wszystkim

Pierwszy dzień w nowej pracy nie powinien rozpocząć się od spóźnienia, niezależnie, czy byłoby ono spowodowane niefrasobliwością nowego pracownika, czy też np. awarią samochodu. Z tego względu warto nie tylko znacznie wcześniej wyjść do pracy, ale i przygotować plan awaryjny na wypadek, gdyby po drodze stało się coś niespodziewanego.

2. Pierwszy dzień w pracy – jak się przedstawić?

Dobrym pomysłem jest też przygotowanie sobie krótkiej prezentacji. Nowy pracownik powinien przedstawić się swoim kolegom. Oprócz imienia i nazwiska warto powiedzieć też nieco o doświadczeniu zawodowym i dodać kilka słów o sobie, a także wyrazić nadzieję, że praca w nowej firmie będzie świetnym przeżyciem.  

3. Pierwszy dzień w nowej pracy: porady od współpracowników mile widziane

Mogłoby się wydawać, że nie ma nic gorszego, niż nowy pracownik, który niewiele wie i o wszystko pyta. Jest jednak dokładnie odwrotnie. Nowa osoba w zespole ma prawo nie wiedzieć wielu rzeczy (zwłaszcza dotyczących organizacji pracy w firmie). Jeśli nowozatrudniony pracownik będzie pytał wprost o kwestie tego rodzaju, współpracownicy z pewnością to docenią i uznają dociekliwość za przejaw zaangażowania.  

4. Warto poznać osoby, z którymi będzie się pracować

Podczas pierwszego dnia w pracy warto również spróbować zbliżyć się do współpracowników zwłaszcza tych, z którymi będzie się pracować w jednym zespole. Na początek wystarczy zwykła pogawędka – ważne, by nie sprawiać wrażenia osoby, która nie ma ochoty współpracować z innymi i już od samego początku woli wykonywać wszystkie swoje zadania samodzielnie.  

5. Pożegnanie jest równie ważne jak powitanie

Nowy pracownik nie powinien zapominać o tym, że pożegnanie po pierwszym dniu pracy jest równie istotne jak przywitanie się. Warto krótko podziękować wszystkim, którzy okazali wsparcie i podzielili się swoimi wskazówkami.  

 

Przede wszystkim warto jednak pamiętać, że wprawdzie wywarcie pozytywnego pierwszego wrażenia jest ważne, to jednak ważniejsze będzie zaprezentowanie swoich umiejętności i zaangażowania w kolejnych dniach i tygodniach. Z tego względu, jeśli coś pierwszego dnia poszło nie tak (np. przez nadmierny stres), nie warto nadmiernie się tym przejmować. Współpracownicy i przełożeni z pewnością okażą się wyrozumiali.  

Autor
Zespół platformy Kierunek Rozwoju

Zespół platformy Kierunek Rozwoju

Zespół rozwijający platformę Kierunek Rozwoju. Piszemy dla Was o tym, co ciekawe i ważne w Waszym rozwoju osobistym i zawodowym.