Pewność siebie kluczem do sukcesu

„Ze wszystkich sądów jakie człowiek wydaje, żaden nie jest tak ważny jak ten,
który wydaje o sobie”
(N. Branden)

Ile to już napisano książek, artykułów, poradników na temat pewności siebie,
a jeśli rozejrzymy się dookoła – jakoś nie widać odbicia tego w naszym społeczeństwie na co dzień. Pewność siebie jest umiejętnością, którą możemy rozwijać poprzez praktykę
i budowanie samoświadomości. Często mylnie pewność siebie jest kojarzona z arogancją, nonszalancją czy „zadzieraniem nosa”. Warto wyjaśnić więc, że pewność siebie jest to „stan, poczucie lub wiara wynikająca z zaufania, docenienia lub przekonania na swój własny temat”. W skrócie ujmując jest to stan, w którym czujemy się dobrze sami ze sobą.

Pewność siebie zbudowana jest z trzech powiązanych ze sobą filarów – nastawienia do siebie, poczucia własnej skuteczności i wyrozumiałości. Nastawienie do siebie to inaczej to jak się czujesz sam ze sobą, co o sobie myślisz, czego od siebie oczekujesz i na ile sobie pozwalasz. Ma to również związek z tym, na ile ulegasz opinii z zewnątrz i jak bardzo potrzebujesz akceptacji innych, by czuć się wartościowym człowiekiem. Z kolei poczucie własnej skuteczności to świadomość jakie mam zasoby i na ile jestem w stanie sobie poradzić w obliczu wyzwań i trudności. Sprowadza się to do wiary we własne siły, również pod kątem posiadanej wiedzy i kompetencji. Za kierownicą mogę się czuć dobrze i pewnie tylko wtedy, gdy przeszedłem kurs prawa jazdy, zdobyłem doświadczenie praktyczne, czyli posiadam odpowiednią wiedzę i umiejętności. Ostatni element – wyrozumiałość wobec siebie odnosi się do sytuacji, w której popełniam błąd lub odnoszę porażkę. Jeśli jestem wobec siebie wyrozumiały, potrafię wyciągnąć z błędu lekcję i nie pogłębiam w sobie poczucia „bycia przegranym”. Daję sobie prawo do popełniania błędów wiedząc, że każdy kto się rozwija – popełnia błędy.

„Najszybszą drogą do sukcesu jest podwojenie liczby popełnianych błędów” (T.Watson Senior, prezes IBM).

Nawet jeśli jeszcze nie postrzegasz siebie jako osoby pewnej siebie, powinieneś wiedzieć, że są obszary w Twoim życiu, w których posiadasz rozwiniętą tą umiejętność. Wstając rano nie zastanawiasz się – czy dam radę zrobić sobie śniadanie? Czy jestem do tego gotów ? Po prostu idziesz i robisz. Wiesz dokładnie jakie czynności wykonać po kolei, nie wahasz się, wdrażasz pewnie projekt pt. „śniadanie”. To oznacza, że pewność siebie nie jest dla ciebie absolutnie nową umiejętnością. Przyjrzyj się zatem sobie przez chwilę i wykonaj ćwiczenie.

Ćwiczenie 1.

Przypomnij sobie na chwilę wczorajszy dzień. Weź pod uwagę wszystkie czynności jakie wykonywałeś oraz to w jaki sposób się zachowywałeś.  Pomyśl i zapisz wszystkie momenty, w których zachowywałeś się swobodnie. Tutaj liczą się nawet najdrobniejsze czynności – ważne, by zauważyć te, w których towarzyszyła ci pewność siebie. Zapisz je wszystkie :

……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

Kiedy już stworzyłeś listę sytuacji, w których potrafisz czuć się pewnie, przyszła kolej na wyodrębnienie obszarów, w których chciałbyś tę umiejętność rozwinąć. Zastanów się
w ćwiczeniu drugim, co potrzebujesz u siebie wzmocnić.

Ćwiczenie 2.

Oceń w poszczególnych obszarach swoją pewność siebie w skali od 0 do 10, gdzie 0 oznacza całkowitą niepewność, a 10 oznacza silną pewność siebie.

1). Relacje międzyludzkie -  

2). Przemawianie na forum (wystąpienia publiczne) -

3). Nawiązywanie nowych znajomości –

4). Dyskusje (głośne prezentowanie własnego zdania) -  

5). Poczucie własnej atrakcyjności  (wygląd fizyczny) –

6).  Spotkania rodzinne –

7). Praca zawodowa (lub edukacja) -

Przyjrzyj się tym obszarom i zdecyduj, od którego obszaru chciałbyś rozpocząć zmianę. Przez moment skoncentruj się i pomyśl, jak chciałbyś aby wyglądała twoja „idealna pewność siebie” w tej dziedzinie. Jak będziesz się zachowywał gdy już osiągniesz pewność siebie ? Co się zmieni ? Jakie pojawią się korzyści z tej zmiany ?

Np. „Idealna pewność siebie w obszarze wystąpień publicznych będzie przejawiać się tym, że będę swobodnie wypowiadać się na forum, będę zabierać głos w dyskusji kilku osób, a przede wszystkim będę potrafił zaprezentować swoją ofertę czy swoje rozwiązanie w pracy przed szefem i współpracownikami”.

W ten sposób sformułowałeś swój cel. W dalszej kolejności wypisz jakie kroki doprowadzą cię do realizacji tego celu.

Ćwiczenie 3.

Cel – osiągnięcie pewności siebie w wybranym obszarze osiągnę w następujących krokach :

1.

2.

3.

4.

5.

Pomyśl, jakie posiadasz mocne strony, które pomogą Cię w realizacji tego planu ?

………………………………………………………………………………………………..

………………………………………………………………………………………………..

Rozważ, jakie mogą się pojawić trudności na tej drodze i od razu zapisz,
w jaki sposób je pokonasz :

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

A kiedy spadnie twoja motywacja, pojawią się wątpliwości skąd będziesz mógł zaczerpnąć energii do dalszej drogi ? Jakie masz sprawdzone sposoby by odbudować swoją motywację ?

…...……………………………………………………………………………………………..

 

Kiedy rozpoczniesz pracę nad budowaniem pewności siebie w jednym obszarze, to automatycznie przełoży się na wzrost pewności siebie w innych obszarach. Daj sobie czas, nagradzaj się nawet za małe postępy. Małymi krokami buduj w sobie poczucie samoakceptacji i satysfakcji z osiągania kolejnych etapów celu. Pamiętaj, ze ludzie, którzy są pewni siebie, to nie są ludzie bez wad. Ich uwaga jest skoncentrowana na mocnych stronach, mają świadomość co jest ich zasobem, co jest ich talentem. Z trudnych momentów wychodzą silniejsi, dlatego że skupiają się na tym – co im to dało, czego nauczyli się o sobie przechodząc przez wyzwania i problemy. Dają sobie kolejna szansę, dobrze siebie traktują i potrafią w zabieganym życiu znaleźć czas tylko dla siebie. Pewność siebie sprawia, że podejmują bardziej ryzykowne decyzje – wierząc w swoje możliwości, ufając – że nawet jeśli przyjdą trudne chwile, znajdą wyjście. Jako pewni siebie ludzie śmielej idą przez życie, sięgają po swoje marzenia, łatwiej radzą sobie z problemami i udowadniają, że nikt bez Twojej zgody nie może sprawić, byś czuł się gorszy. To Ty jesteś za siebie odpowiedzialny, za to co czujesz i myślisz na swój własny temat.

 

Autor
Wonder Woman

Maja Marciniak

Certyfikowany coach pracujący głównie ze sportowcami, trener mentalny, szkoleniowiec zachwycony psychologią pozytywną i technikami rozwoju osobistego. Wierzy, że “wygrywanie zaczyna się w głowie". Poszukuje skutecznych narzędzi i metod by wspierać swoich klientów w odkrywaniu talentów i możliwości. Wolne chwile wypełnia jej podróżowanie z synem, czytanie książek i pisanie.