Networking – co to jest i jak zacząć?

Co to jest networking?

Networking to nic innego jak nawiązywanie kontaktów i utrzymywanie pozytywnych relacji w celu wymiany informacji i wzajemnego wsparcia w sferze zawodowej. Celem networkingu jest zatem poznanie innych osób, z którymi utrzymywanie kontaktu (choćby nieregularnego) może okazać się w jakimś stopniu rozwijające lub przydatne pod kątem kariery zawodowej. 

Networking biznesowy: jakie są korzyści?

Pierwszą zaletą networkingu jest możliwość poznania specjalistów, menedżerów i przedsiębiorców z innych branż, a co za tym idzie – wymiana cennego know-how. To jednak tylko jedna z wielu korzyści płynących z networkingu. Stworzenie i rozbudowywanie sieci kontaktów biznesowych pomaga również w znalezieniu potencjalnych partnerów do projektu biznesowego. Nierzadko też osoby, które pracują na stanowiskach kierowniczych lub są przedsiębiorcami, w pierwszej kolejności szukają nowych pracowników spośród osób z własnej sieci kontaktów biznesowych.  

Warto też pamiętać, że dla osób, które dopiero rozkręcają własną działalność gospodarczą, networking umożliwia również zdobycie nowych klientów.  

Networking: jak zacząć?

Relacje biznesowe można nawiązać, wbrew pozorom, stosunkowo łatwo. Sporą popularnością cieszą się na przykład spotkania networkingowe, kursy lub szkolenia, często dedykowane specjalistom z konkretnej branży (np. z marketingu, finansów czy IT). Dodatkowo, jeśli zależy Ci również na zdobyciu wiedzy w danej tematyce warto zastanowić się nad podjęciem studiów wyższych, podyplomowych i MBA, które skupiają osoby chętne doszkalania się w wybranym kierunku. Nierzadko oprócz relacji biznesowych udaje się nawiązać również świetne relacje koleżeńskie.  

Kolejnym sposobem na networking jest udział w specjalnych konferencjach i dużych eventach. Zazwyczaj w ramach takich wydarzeń przewidziany jest czas na integrację uczestników. Zaletą tego sposobu jest fakt, że można poznać osoby z różnych branż.

Sieć kontaktów biznesowych można jednak sprawnie budować również przez internet – zarówno przez strony i fora typowo służące networkingowi, jak i przez tematyczne grupy w mediach społecznościowych, zrzeszające specjalistów z danego miasta lub branży.  

Po prostu zacznij – to prostsze niż myślisz

Networking i budowanie swojej sieci kontaktów zawodowych/biznesowych tylko z pozoru wydaje się trudne. Warto pamiętać, że większości osób przyświeca ten sam cel – poznanie innych specjalistów, menedżerów, przedsiębiorców, z którymi kontakt może kiedyś zaowocować np. wspólną współpracą. Z tego względu osoby budujące swoją sieć są zazwyczaj otwarte, życzliwe i przyjacielskie – wszyscy, którzy zaczynają swoją przygodę z networkingiem, nie mają zatem czego się obawiać. Jeśli jednak ktoś nadal czuje się niepewnie, może popracować nad autoprezentacją i pewnością siebie, wykonując specjalne ćwiczenia lub zapisując się na kurs. 

Autor
Zespół platformy Kierunek Rozwoju

Zespół platformy Kierunek Rozwoju

Zespół rozwijający platformę Kierunek Rozwoju. Piszemy dla Was o tym, co ciekawe i ważne w Waszym rozwoju osobistym i zawodowym.