Jaki zawód wybrać? Jak wybrać zawód, który do mnie pasuje?

Wybór ścieżki zawodowej jest jednym z największych wyzwań młodych ludzi. Wielu z nich nie ma pojęcia, co chciałoby robić w przyszłości; większość nie zna też swoich predyspozycji ani realiów rynku pracy. Jak zatem wybrać zawód, by nie żałować?
 

Jaki zawód wybrać? Zacznij od określenia, czego… nie lubisz
Większość osób próbujących pomóc młodemu człowiekowi w wyborze ścieżki zawodowej proponuje skupienie się na ulubionym rodzaju czynności czy pasjach. Co jednak, jeśli nastolatek wprawdzie ma swoje hobby, ale jest to np. popularny sport, czytanie komiksów, oglądanie seriali czy inna pasja, z którą raczej ciężko byłoby wiązać swoje życie zawodowe? W takiej sytuacji warto zastosować odwrotne podejście – i w pierwszej kolejności wykluczyć te czynności lub zawody, które z różnych względów kompletnie nie pasują do zainteresowań czy predyspozycji nastolatka. Na przykład, jeśli młoda osoba jest introwertykiem stresującym się kontaktem z dużą grupą ludzi, to można śmiało założyć, że zawód pilota wycieczek czy rzecznika prasowego nie będzie w jej przypadku najlepszym wyborem. Dobrze zatem, żeby osoba zastanawiająca się nad wyborem ścieżki zawodowej uczciwie odpowiedziała sobie najpierw na pytanie, czego na pewno nie lubi i nie chce robić – to pomoże jej w zawężeniu grona ewentualnych zawodów, które mogłaby wykonywać.
 

Poznaj swoje predyspozycje
Kolejnym krokiem na drodze do wyboru ścieżki zawodowej jest określenie swoich predyspozycji zawodowych. Wiele osób tego nie robi, co później może mieć negatywny wpływ na dalszy przebieg ich kariery. Jak jednak określić swoje predyspozycje?

Można to zrobić na kilka sposobów. Warto na pewno poprosić najbliższych – rodzinę, przyjaciół – z którymi młoda osoba spędza sporo czasu, by wskazali jej mocne strony. Należy jednak zaznaczyć, że konieczne jest zachowanie względnego obiektywizmu.  

Kolejnym sposobem jest udanie się do doradcy zawodowego, ewentualnie – wykonanie testu predyspozycji zawodowych. To drugie rozwiązanie ma tę przewagę, że test predyspozycji zawodowych można wykonać za darmo, a w dodatku online, bez konieczności dojazdu do specjalisty. Wyniki testu mogą z kolei pomóc określić nie tylko predyspozycje zawodowe, ale również branże, w których mógłby w przyszłości pracować nastolatek. Określenie swoich predyspozycji jest istotne, ponieważ pomaga z jednej strony uniknąć rozczarowań, z drugiej – umożliwia rozwój w dziedzinach czy branżach, w których nastolatek może odnieść w przyszłości duży sukces. Na naszej platformie możesz wykonać test predyspozycji zawodowych zupełnie za darmo.

 

Warto jednocześnie pamiętać, że decyzja co do wyboru ścieżki kariery zawodowej nie musi być ostateczna – na początek wystarczy zazwyczaj, że młoda osoba określi, w jakiej branży chciałaby się rozwijać. Świadomość swoich mocnych i słabych stron, zainteresowań oraz tego, czego zdecydowanie nie chciałoby się robić pozwoli na ukierunkowanie swoich wysiłków w zdobywaniu doświadczenia – co z pewnością zaowocuje w przyszłości. 

Autor
Zespół platformy Kierunek Rozwoju

Zespół platformy Kierunek Rozwoju

Zespół rozwijający platformę Kierunek Rozwoju. Piszemy dla Was o tym, co ciekawe i ważne w Waszym rozwoju osobistym i zawodowym.