Jaką szkołę wybrać po 8 klasie – quiz i darmowy test doradztwa zawodowego

Uczniowie, którzy kończą szkołę podstawową, muszą podjąć decyzję o wyborze szkoły średniej. Co więcej, wybór dotyczy nie tylko rodzaju szkoły (czyli czy uczeń chce kontynuować naukę w liceum, technikum czy może zawodówce), ale też profilu klasy. O czym warto pamiętać, podejmując taką decyzję i czym się kierować?

 

Wybór szkoły ponadpodstawowej: trudna decyzja każdego ucznia

O ile w przypadku szkoły podstawowej decyzję o wyborze placówki podejmują zazwyczaj rodzice, o tyle jeśli chodzi o kontynuację nauki po ukończeniu podstawówki, decydujący głos bardzo często ma sam uczeń. Po pierwsze, musi postanowić, czy woli uczęszczać do liceum ogólnokształcącego, technikum czy może szkoły zawodowej. Ukończenie każdej z tych szkół ponadpodstawowych ma swoje zalety, jednak uczeń powinien być też świadomy niektórych wad.  

Na przykład uczniowie zawodówki nie mają szansy na przystąpienie do egzaminu maturalnego, a tym samym na pójście na studia. W takich przypadkach konieczne byłoby najpierw ukończenie liceum dla dorosłych. Z kolei absolwenci technikum mogą chwalić się zarówno tytułem technika, jak i posiadaną maturą, ale za to nauka w takiej szkole trwa dłużej niż np. w liceum. Z kolei liceum ogólnokształcące powinno dobrze przygotować do matury, ale za to nauka w nim nie pozwala na zdobycie tytułu zawodowego. Wszystkie wymienione szkoły ponadpodstawowe mają zatem swoje wady i zalety, a uczeń musi sam zdecydować, na czym mu najbardziej zależy.  

Co jednak, gdy nie jest w stanie określić, czy chciałby w przyszłości pójść na studia, czy może po ukończeniu szkoły od razu pracować w konkretnym zawodzie? A może jest zdecydowany np. na liceum, ale waha się nad wyborem profilu klasy i przedmiotów realizowanych w trybie rozszerzonym?

 

Doradca zawodowy – quiz online może pomóc w decyzji

Wyboru szkoły ponadpodstawowej warto dokonać mając na uwadze nie tylko własne zainteresowania, ale też predyspozycje. Dzięki temu istnieje większe prawdopodobieństwo, że uczeń będzie zadowolony z podjętej decyzji, a profil kształcenia, który wybierze, pozwoli mu na osiągnięcie wymiernych sukcesów.

Określenie własnych predyspozycji bywa jednak trudne, nawet przy wsparciu ze strony najbliższych. Z tego względu dobrym pomysłem może być wizyta u doradcy zawodowego lub np. test predyspozycji zawodowych, który można wykonać online. Jego rozwiązanie może uświadomić uczniowi słabe i mocne strony czy naturalne talenty, co z kolei powinno ułatwić w podjęciu  decyzji o wyborze szkoły ponadpodstawowej.  

 

Autor
Zespół platformy Kierunek Rozwoju

Zespół platformy Kierunek Rozwoju

Zespół rozwijający platformę Kierunek Rozwoju. Piszemy dla Was o tym, co ciekawe i ważne w Waszym rozwoju osobistym i zawodowym.