Jak się skupić? Sprawdzone sposoby na poprawę koncentracji w pracy

W dobie współczesnych, wszechobecnych technologii (czyt. rozpraszaczy) umiejętność skupienia uwagi jest jedną z kluczowych kompetencji miękkich. Nie tylko ułatwia realizację wyznaczonych zadań, ale też zwiększa efektywność i zadowolenie z pracy. Jak zatem poprawić swoją zdolność koncentracji? Oto kilka sprawdzonych sposobów.

Stwórz plan

Przede wszystkim, zacznij planować swój dzień. Spisz listę zadań do wykonania i określ ich priorytety. Dzięki temu zyskasz pewność, że o niczym nie zapomnisz i unikniesz dekoncentracji podczas wykonywania spisanych czynności. Najlepiej twórz swój plan już dzień wcześniej. Takie działanie sprawi, że rzucisz się w wir pracy już od samego rana. Dobrą praktyką jest zaczynanie dnia od kończenia zadania z wczoraj – znacznie łatwiej jest usiąść do czynności, która została już rozpoczęta niż zacząć od nowej.

Wykonuj tylko jedną czynność na raz

Unikaj multitaskingu. Pracuj tylko nad jednym wybranym zadaniem z listy. Badania wykazały, że multitasking, czyli wykonywanie kilku różnych zdań jednocześnie, wcale nie przynosi tak dobrych rezultatów, jak mogłoby się wydawać. Naukowcy z Microsoftu udowodnili, że przełączanie się pomiędzy różnymi taskami pochłania ogromne ilości czasu i energii naszego mózgu. Okazuje się, że powrót do pełnego skupienia po przerwie lub przeskoczeniu na inne zadanie zajmuje… ok. 24 min. Jak widzisz, z pozoru niewinne scrolowanie social mediów, tak naprawdę zajmuje całkiem sporo czasu.

Unikaj rozpraszaczy

Jeśli pracujesz nad jakimś taskiem, nie pozwól sobie na żadne rozproszenie, nie sprawdzaj telefonu, nie przeglądaj skrzynki pocztowej, nie odpowiadaj na maile. Aby uniknąć pokusy, wyłącz wszystkie zbędne zakładki w przeglądarce, schowaj telefon do torby lub włącz tryb samolotowy, wyłącz też skrzynkę e-mail.

Podziel pracę na bloki czasowe

Zadania bywają różne, jedne zajmują mniej czasu, inne więcej. Dlatego właśnie warto wykonywać je nie „za jednym razem”, ale w blokach czasowych. Jeśli wiesz, że jakieś zadanie zajmie Ci przykładowo 4 godziny, spróbuj podzielić je na mniejsze bloki czasowe, np. 25-minutowe z pomocą techniki Pomodoro. Dzięki temu znacznie szybciej zabierzesz się za wykonanie zadania, a zaplanowane przerwy sprawią, że unikniesz nadmiernego zmęczenia.

Mierz czas

Początkowo może wydawać się to stresujące, ale potrafi znacznie zwiększyć efektywność. Kontrolując czas wykonywania zadań, szybko zauważysz, że zaczniesz wykonywać je o wiele szybciej. Dzięki tykającemu timerowi, twój mózg bardziej zmotywuje się do pracy.

Słuchaj muzyki 

Naukowcy odkryli, że słuchanie relaksującej muzyki w trakcie pracy jest w stanie poprawić zdolność koncentracji. Co ważne, nie mieli na myśli wyłącznie muzyki klasycznej. Możesz więc wybrać dowolną playlistę. Jeśli jednak wykonujesz pracę związaną z tekstem, bardziej sprawdzi się muzyka bez słów.


Trzymaj się rytuałów

Mózg lubi otaczać się tym, co znane. Wtedy dużo łatwiej jest mu się odnaleźć. Dlatego właśnie warto pielęgnować pewne rytuały, jak np. zaparzenie filiżanki kawy czy włączenie ulubionej playlisty tuż przed zabraniem się do pracy.

Jedz zdrowe przekąski

Dieta ma bardzo duży wpływ na zdolność koncentracji. Oprócz zbilansowanych pełnowartościowych posiłków, zadbaj również o zdrowe przekąski. Pomocne w podtrzymywaniu wysokiej koncentracji są m.in.: gorzka czekolada, kawa, zielona herbata czy orzechy. Ważne! Nie zapomnij o częstym nawadnianiu organizmu. Brak dostatecznej ilości wody ma bardzo destrukcyjny wpływ nie tylko na  umiejętność skupienia uwagi, ale i na całą pracę mózgu.

Jak widzisz, istnieje wiele różnych sposobów ma poprawę koncentracji. Wystarczy wdrożyć je w życie. Im dłużej będziesz je stosował, tym Twoja umiejętność skupienia będzie większa. Z pewnością szybko zauważysz efekty.