Jak się skupić na nauce? 5 wskazówek

Uczniowie, studenci, uczestnicy kursów oraz osoby poszerzające wiedzę na własną rękę nierzadko mają problem ze skoncentrowaniem się na nauce. Z tego względu dużym zainteresowaniem cieszą się wszelkie metody koncentracji, które mogłyby pomóc w lepszym przyswajaniu nowych informacji. Jak zatem skupić się na nauce i co zrobić, by poprawić swoją koncentrację na aktualnym zadaniu?

Jak się skoncentrować na nauce? Wyrzuć z siebie to, co zaprząta Twoje myśli
Wiele osób nie może skupić się na nauce z powodu gonitwy myśli. Przyswajanie nowych informacji co chwilę przerywa kolejne spostrzeżenie czy wspomnienie. W takim przypadku warto – jeszcze przed przystąpieniem do nauki – wynotować na kartce wszystkie myśli, które zaprzątają umysł. Może być to lista drobnych rzeczy do zrobienia, spraw, o których nie można zapomnieć, a nawet – powracających spostrzeżeń na dany temat, które trudno wyrzucić z głowy. Takie ćwiczenie powinno pomóc w oczyszczeniu umysłu przed nauką.  
 

Sposoby na koncentrację podczas nauki: oczyść swoją przestrzeń roboczą
Po oczyszczeniu swojej głowy z natrętnych myśli czas na uporządkowanie przestrzeni do nauki – niezależnie od tego, czy jest to biurko, kanapa czy może ulubiony fotel. Warto usunąć z zasięgu wzroku i rąk zbędne rzeczy; kubki po kawie, drobne szpargały, niepotrzebne notatki. Osoby, które mają problem ze skoncentrowaniem się ze względu na częste zaglądanie do telefonu, powinny rozważyć schowanie smartfona do szafki na czas nauki. Jeśli z kolei potrzebne materiały znajdują się na komputerze, można tymczasowo odłączyć sprzęt od internetu lub założyć chwilową blokadę na wybrane aplikacje.
 

Jeśli chcesz się skoncentrować, pozbądź się pozostałych rozpraszaczy
Czasem konieczne może okazać się również pozbycie innych rozpraszaczy. Na przykład niektóre osoby nie mogą się skupić, jeśli nie przebywają w absolutnej ciszy; warto zatem na czas nauki zaopatrzyć się w słuchawki wyciszające. Dobrym rozwiązaniem może być również udanie się do biblioteki lub innego miejsca cichej pracy – dla wielu osób skoncentrowanie się w takich przestrzeniach jest znacznie prostsze.  
 

Metody koncentracji? Z pomocą może przyjść Pomodoro
Osoby, które nawet mimo uporządkowania swojej przestrzeni roboczej i oczyszczenia myśli, a także zminimalizowania wpływu wszelkich rozpraszaczy nadal mają problem z koncentracją na nauce, mogą spróbować techniki Pomodoro. To praca w określonych blokach czasowych; zazwyczaj mowa o 25 minutach pracy/nauki, po których następuje 5-minutowa przerwa. Po czterech takich blokach rekomendowane jest zrobienie dłuższej, 30-minutowej przerwy. Czas trwania poszczególnych części można skrócić lub wydłużyć – w zależności od własnych preferencji. Praca w blokach ma ułatwić koncentrację ze względu na fakt, że pracująca lub ucząca się osoba ma świadomość zbliżającej się przerwy – a sam blok pracy/nauki jest na tyle krótki, by nie zniechęcić do podejmowania danej czynności. Więcej o tej technice przeczytasz w innym naszym artykule.
 

Jak skoncentrować się przy nauce? Nie zapomnij o dobrym planie
Warto również mieć świadomość, że koncentracji na danym zadaniu sprzyja jasny plan działania. Przed podjęciem nauki dobrze zatem ustalić, jaki materiał ma zostać przerobiony danego dnia. Należy przy tym realnie ocenić swoje siły – narzucenie sobie zbyt szybkiego tempa może mieć odwrotne efekty. Więcej o skutecznej organizacji nauki można przeczytać na https://kierunekrozwoju.pl/blog/jak-sie-skupic-sprawdzone-sposoby-na-poprawe-koncentracji-w-pracy.
 

Jeśli chodzi o poprawę koncentracji, nie należy również zapominać, że nawet najlepsze metody i sposoby na skupienie się mogą okazać się nieskuteczne, jeśli dana osoba nie wysypia się, jej dieta jest mało wartościowa, a w dodatku – nie ma zbyt wielu okazji do ruchu. Warto o tym pamiętać, ponieważ w innym wypadku problemy z koncentracją mogą nawracać – niezależnie od stosowanych technik. 

Autor
Zespół platformy Kierunek Rozwoju

Zespół platformy Kierunek Rozwoju

Zespół rozwijający platformę Kierunek Rozwoju. Piszemy dla Was o tym, co ciekawe i ważne w Waszym rozwoju osobistym i zawodowym.