Jak się przebranżowić? Wskazówki

Kiedy warto rozważyć kwestię zmiany zawodu?

O tym, jak zmienić zawód warto pomyśleć zwłaszcza wtedy, gdy aktualne miejsce pracy przestało przynosić Ci bodźce do rozwoju oraz od dłuższego czasu czujesz, że niczego się już więcej nie nauczysz. Bez wątpienia ważnymi sygnałami, mówiącym o tym, że pora na zmiany, są symptomy wypalenia zawodowego, takie jak: problemy z zasypianiem, ból brzucha na myśl o kolejnym dniu pracy, trudności z koncentracją, przeznaczanie o wiele więcej czasu na zadania, które do niedawna przychodziły z łatwością, negatywne myśli i emocje związane ze środowiskiem pracy, chroniczne zmęczenie i stres, które nie mijają nawet po urlopie.

Zmiana zawodu może wynikać również z pojawienia się w życiu nowych pasji i zainteresowań, które potrafią pochłonąć bez reszty. Jak mawiał Konfucjusz: „wybierz pracę, którą kochasz, a nie przepracujesz ani jednego dnia więcej w swoim życiu”. Warto jednak mieć się na baczności i pamiętać, że czasem przekucie pasji w biznes potrafi skutecznie zabić zamiłowanie do danej czynności. W każdej z tego typu sytuacji zdecydowanie warto rozwiązać – choćby dla własnej wiedzy – test predyspozycji zawodowych: www.kierunekrozwoju.pl.

Jak się przebranżowić?

Metod przebranżowienia jest kilka. Pierwszą z nich jest nauka z książek technicznych, fachowych, zawodowych, których na rynku wydawniczym jest bez liku. Szczególnie wartościowe bywają publikacje wiekowe, przedwojenne, mogące skrywać tajniki różnych rodzajów rzemiosła. Jednak w przypadku nowych zawodów (np. programista, social media manager, animator 3D) lub tych opartych w dużej mierze na postępie (np. medycyna) mogą okazać się nieaktualne bądź kompletnie nieprzydatne.

Samodzielne przebranżowienie się – wykorzystanie kursów online

Drugą opcją zmiany kwalifikacji zawodowych, zwłaszcza tych dotyczących nowych technologii i pracy z oprogramowaniem, jest sięgnięcie po płatne kursy, webinary i szkolenia online. Są one tworzone przez praktyków i specjalistów w swojej dziedzinie, a przystępna forma umożliwia przejrzyste prezentowanie case study, ćwiczeń, przykładów i różnorodnych technik. Szkolenia dostępne przez internet znajdują zastosowanie w zawodach związanych z projektowaniem graficznym, obróbką wideo, animacją komputerową, copywritingiem, programowaniem, pozycjonowaniem stron www, marketingiem internetowym, obsługą social mediów i wieloma innymi. Uczestnictwo w kursach organizowanych zdalnie związane jest z niskim progiem wejścia. Atutem jest też łatwa dostępność całkowicie darmowych materiałów i kursów. 

Zmiana kwalifikacji zawodowych przy wsparciu mentora

Trzecią możliwością, starą jak świat, jest podpatrywanie mistrzów w swojej dziedzinie w trakcie pracy. Obcowanie na co dzień z wybitnym fachowcem pozwala usłyszeć wskazówki, poznać nowe techniki i odkryć, co w danym zawodzie okazuje się kluczowe. To bardzo wartościowy sposób na przebranżowienie, bo oprócz samego zawodu możesz dowiedzieć się bardzo wielu przydatnych informacji, niedostępnych w żadnych książkach, na przykład na temat warunków rozwoju danego zawodu i perspektyw z nim związanych, atmosfery wśród specjalistów w branży, sposobie pozyskiwania zleceń. A już na pewno nigdzie indziej nie zdobędziesz tak wielu cennych kontaktów. 

Autor
Zespół platformy Kierunek Rozwoju

Zespół platformy Kierunek Rozwoju

Zespół rozwijający platformę Kierunek Rozwoju. Piszemy dla Was o tym, co ciekawe i ważne w Waszym rozwoju osobistym i zawodowym.