Jak odkryć swoje talenty? 3 wskazówki

Talentem zazwyczaj nazywa się wyjątkowe predyspozycje danej osoby do wykonywania jakiejś czynności – często mowa np. o talencie do śpiewu, tańca czy rysunku. W praktyce jednak o talencie można równie dobrze mówić w kontekście umiejętności empatycznego słuchania innych czy radzenia sobie w wyjątkowo stresujących sytuacjach. Tym samym każdy ma jakiś talent – jak go jednak odkryć i wykorzystać? 

 

Jak odkryć w czym jest się dobrym? Warto eksperymentować

Osoby, które chcą odkryć swoje naturalne predyspozycje, powinny zastanowić się w pierwszej kolejności, nad tym, co przychodzi im bez wysiłku, a jednocześnie daje dobre efekty. Może na przykład są w stanie zachować zimną krew, kiedy wszyscy dookoła tracą głowę? Albo wyjątkowo trafnie i zwięźle potrafią wyrażać myśli? A może bez trudu analizują dane i potrafią szybko wyciągać wnioski? 
W każdym z tych przypadków można mówić o talencie i naturalnych predyspozycjach; mogą one dotyczyć zarówno komunikacji, obserwacji czy wykonywania konkretnej czynności. Często taki „talent” jest nieoczywisty. Wielu osobom może się wydawać, że nawet jeśli faktycznie posiadają pewne predyspozycje, to nie będą w stanie wykorzystać ich w pracy. W rzeczywistości jednak każdy talent można zagospodarować – należy jednak najpierw znać swoje mocne strony.  


Współpracownicy wiedzą, jakie są twoje talenty

Tym, którym trudno samodzielnie określić swój talent, mogą zapytać o zdanie kolegów i koleżanki. . Należy jednak przy tym poprosić o kompletną szczerość – czasem kumple z pracy mogą, chcąc zrobić pytającemu przyjemność, wyolbrzymiają niektóre jego zalety. Na ogół jednak to właśnie współpracownicy potrafią bez większych problemów określić predyspozycje osoby, z którą pracują na co dzień; wszystko dzięki temu, że mogą obserwować jej zachowanie w różnych sytuacjach, przez co najmniej kilka godzin dziennie.

Alternatywą może być poproszenie o pomoc rodziny i znajomych. Warto jednak pamiętać, że może być im jeszcze ciężej zdobyć się na obiektywizm w stosunku do pytającego. 
 

Jaki można mieć talent? Rozwiąż test

Co jednak, jeśli osoba, która chciałaby poznać swoje naturalne predyspozycje, nie jest w stanie niczego dowiedzieć się ani od współpracowników, ani od rodziny, lub gdy otrzymane odpowiedzi jej nie satysfakcjonują? Alternatywą może być test rozwoju kompetencji zawodowych, zwłaszcza że można wykonać go przez internet, bez konieczności wychodzenia z domu, na stronie test predyspozycji zawodowych

Rozwiązanie takiego testu jest dobrym pomysłem z jeszcze jednego powodu – dzięki wynikom łatwiej określić, jaki rodzaj pracy zawodowej pozwoliłby w pełni wykorzystać posiadane talenty. Brak świadomości swoich mocnych stron sprawia, że wiele osób wykonuje pracę, która uniemożliwia korzystanie z naturalnych predyspozycji. Tymczasem osoby świadomie opierające się na swoich talentach w pracy zawodowej mogą szybciej i łatwiej, piąć się po kolejnych szczeblach kariery.

Autor
Zespół platformy Kierunek Rozwoju

Zespół platformy Kierunek Rozwoju

Zespół rozwijający platformę Kierunek Rozwoju. Piszemy dla Was o tym, co ciekawe i ważne w Waszym rozwoju osobistym i zawodowym.