Jak napisać list motywacyjny, gdy nie ma się doświadczenia?

Osoby, które dopiero rozpoczynają swoją karierę zawodową często nie wiedzą, jak napisać list motywacyjny, by dostać zaproszenie na rozmowę rekrutacyjną. Obawiają się, że brak doświadczenia może ich skreślić w oczach rekrutera – podobnie jak przebieg doświadczenia zawodowego, uzupełniony jedynie w niewielkim stopniu. Co zatem napisać w liście motywacyjnym, gdy nie posiada się doświadczenia zawodowego i jak zwiększyć swoje szanse w procesie rekrutacyjnym?

 

Jak się pisze list motywacyjny? Doświadczenie jest ważne, ale nie najważniejsze
Po pierwsze – warto mieć świadomość, czego rekruter tak naprawdę szuka w liście motywacyjnym kandydata. Z jego punktu widzenia najistotniejsze są umiejętności osoby, która złożyła aplikację i czy mają one zastosowanie w pracy na danym stanowisku. Jeśli np. firma szuka młodszego grafika, to na ogół będzie wymagać umiejętności obsługi konkretnych programów, pracy pod presją czasu czy wyczucia estetyki – to, czy kandydat pracował już gdzieś wcześniej będzie drugorzędne. Oczywiście doświadczenie zawodowe jest ważne (zwłaszcza, jeśli osoba, która stara się o pracę, była już zatrudniona w danej branży), ale należy pamiętać, że jego brak wcale nie przekreśla szansy otrzymania wymarzonej posady.  


Jak napisać list motywacyjny do pracy?
Warto skupić się na umiejętnościach, ambicjach i powodach aplikowania na dane stanowisko Osoby, które aplikują do swojej pierwszej pracy – lub zastanawiają się, jak napisać list motywacyjny na praktyki – powinny w pierwszej kolejności zadbać o właściwą strukturę listu motywacyjnego. Oprócz daty i miejscowości, danych kandydata i potencjalnego pracodawcy czy zwrotu grzecznościowego nie może zabraknąć takich elementów jak:

  • wstęp, w którym kandydat wskaże stanowisko, o jakie się ubiega,
  • rozwinięcie, w którym aplikujący wyjaśni, dlaczego chce pracować na danym stanowisku i dlaczego uważa, że jest dobrym kandydatem,
  • zakończenie, w którym osoba ubiegająca się o pracę zaznaczy, że chętnie spotka się z rekruterem na rozmowie kwalifikacyjnej lub wykona dodatkowe zadania, które potwierdzą posiadanie odpowiednich umiejętności,
  • zwrot grzecznościowy i podpis.

Jak łatwo się domyślić, z punktu widzenia rekrutera najistotniejsza będzie część, która dotyczy doświadczenia zawodowego i motywacji. Kandydat powinien wskazać posiadane umiejętności, które przydadzą mu się (lub są po prostu wymagane przez pracodawcę) na danym stanowisku; może też wyjaśnić, jak je zdobył (czyli np. na praktykach, podczas kursów, na warsztatach, pracując samodzielnie nad zleceniami indywidualnych klientów, czy nawet – podczas wolontariatu i szkolnych projektów). Dobrym pomysłem jest również podkreślenie, jakie korzyści pracodawca odniesie, zatrudniając danego kandydata – czyli np. pełne zaangażowanie ze strony pracownika, wywiązywanie się z powierzonych obowiązków w stu procentach, gotowość do podwyższania kwalifikacji itd.

List motywacyjny warto wysłać nawet wtedy, kiedy pracodawca go nie wymaga
Warto również zaznaczyć, że wielu rekruterów nie wymaga przesłania listu motywacyjnego, a jedynie – nadesłania CV (o tym, co warto wpisać w życiorysie można przeczytać na https://www.kierunekrozwoju.pl/blog/jakie-umiejetnosci-wpisac-w-cv-ktore-doceniaja-pracodawcy). Mimo to kandydat i tak powinien rozważyć wysłanie listu motywacyjnego – to dla rekrutera sygnał, że aplikujący jest naprawdę zaangażowany w proces rekrutacyjny i zależy mu na otrzymaniu pracy na danym stanowisku.

Należy też pamiętać, że rekrutacja nie kończy się na wysłaniu CV i listu motywacyjnego. Warto również odpowiednio przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej – o czym można przeczytać więcej w artykule Jak wygląda rozmowa kwalifikacyjna? Czego można się spodziewać?. 

Autor
Zespół platformy Kierunek Rozwoju

Zespół platformy Kierunek Rozwoju

Zespół rozwijający platformę Kierunek Rozwoju. Piszemy dla Was o tym, co ciekawe i ważne w Waszym rozwoju osobistym i zawodowym.