Czy oglądanie filmów z angielskimi napisami pomaga w nauce języka angielskiego? Praktyczne porady na bardzo przyjemną naukę języka

Nauka języka obcego będzie skuteczna bez względu na wybraną metodę pracy tylko wtedy, gdy będzie systematyczna. Zachowanie regularności w przyswajaniu wiedzy jest kluczowe. Pamiętaj, że nauczysz się o wiele szybciej, gdy będzie Ci to sprawiało przyjemność.

 

Zasada początku i końca

Ludzki umysł jest tak skonstruowany, że w trakcie nabywania nowych informacji najlepiej zapamiętuje te, które pojawiły się na początku i na końcu. Dlatego ucz się tak, by początków i końców było jak najwięcej – częste, ale małe dawki materiału i poporcjowane moduły będą bardzo pomocne. Nauka trwająca 20 minut dziennie lub dwa razy po 10 minut to bardzo efektywny sposób. Nawet najbardziej zapracowany człowiek jest w stanie wygospodarować 20 minut w ciągu dnia.

 

Przeznaczając dziennie 20 minut na naukę, jednocześnie sprawiasz, że dzienny bilans Twoich obowiązków jest bogatszy, przez co jesteś z siebie bardziej zadowolony. Zadowolenie sprawia, że motywacja rośnie. Większa motywacja powoduje, że chętniej siadasz do nauki kolejnego dnia. Bilans korzyści takiego trybu pracy jest rewelacyjny.

 

Trening czyni mistrza – mówienie

Najlepsza nauka języka angielskiego to po prostu mówienie. W sytuacjach, które zmuszają Cię do używania obcego języka, Twój umysł jest maksymalnie skoncentrowany. Jeżeli masz możliwość przebywania wśród osób, z którymi komunikacja jest możliwa jedynie w języku angielskim to korzystaj z tego. Słówka i wyrażenia, których się nauczyłeś, użyte w sposób praktyczny lepiej się utrwalą. Dobrym sposobem są również konwersacje, np. z native speakerami przez Skype lub uczestnictwo w społeczności Couch Surfing. Ten ostatni sposób to również doskonała okazja do poznawania ludzi z całego świata. Jeśli zapomnisz jakieś słowo w trakcie mówienia, staraj się opowiedzieć o nim zamiast wertować słowniki. Mówiąc np. do czego służy widelec, z pewnością zostaniesz zrozumiany.

 

Mówiąc, używaj najprostszych słów. Przede wszystkim mów, gdy tylko masz okazję, nie wstydź się, że Twój angielski nie jest na najwyższym poziomie lub Twoja gramatyka nie jest doskonała. Najważniejsze jest mówienie, dzięki któremu utrwalasz słowa, zapamiętujesz szyk zdań. Jeżeli masz możliwość konwersacji z osobami, które mogą poprawiać Twoje błędy – poproś je o to. Korekta na bieżąco jest też bardzo skuteczna.

 

„Ręka pamięta” – fiszki i samoprzylepne karteczki

Zapisywanie słówek w języku angielskim na karteczkach (najlepiej samoprzylepnych) to jedna z najskuteczniejszych metod nauki słówek. Kupowanie gotowych fiszek jest jedną z opcji, ale szybciej nauczysz się słowa, gdy sam je napiszesz. Ruch wykonywany w trakcie pisania jest zapamiętywany przez mózg, dzięki temu bardziej utrwalasz słowo. Zapisuj słówka na karteczkach, opisując np. przedmioty, czynności, które w danym miejscu się wykonuje itp. Napotykając codziennie wzrokiem zestaw wyrażeń, nauczysz się ich mimowolnie. Po kilku dniach zmień słowa, żeby się do nich nie przyzwyczaić i nie zacząć ich pomijać.

 

Językowa rekreacja - czytaj, śpiewaj, oglądaj i zmień język oprogramowania

Czytanie blogów, wiadomości lub artykułów w języku angielskim to kolejny sposób na uczenie się. Nie musisz rozumieć wszystkich słów, by zrozumieć zdanie. Wyciągasz wnioski z kontekstu. Dodatkowo czytając coś, co Cię interesuje, robisz to z większą przyjemnością. Staraj się czytać jeden artykuł lub wpis dziennie, z czasem wejdzie Ci to w nawyk. Czytając po angielsku, zaczynasz myśleć po angielsku.

 

Jeżeli masz ulubione piosenki w języku angielskim, sprawdzaj ich teksty, ucz się ich, śpiewaj – dzięki temu Twoja wymowa będzie lepsza i przy okazji będziesz dokładnie znał znaczenie ulubionych utworów.

 

Oglądanie filmów z angielskimi napisami to też dobra okazja do nauki. Jeżeli początkowo sprawia Ci to trudność, zacznij od napisów polskich, ale – jeżeli zależy Ci na nauce języka angielskiego – staraj się nie oglądać filmów z lektorem lub dubbingiem. Pamiętaj, nie musisz rozumieć wszystkiego, już samo słuchanie i wyłapywanie sensu jest bardzo wartościową lekcją. Oglądanie np. seriali pozwala również na uczenie się „uczuć języka”. Zapamiętujesz zdania wyrażenia powiązane z konkretnymi gestami, uczuciami, zachowaniami.

 

Przygotowując się np. do matury ustnej z języka angielskiego, przede wszystkim dużo słuchaj i dużo mów po angielsku. Staraj się codziennie opowiedzieć sobie lub znajomemu swój dzień lub np. sen w tym języku.

 

Jednym z lepszych sposobów na sprawdzenie, czy dobrze rozumiesz potoczny język, jest obejrzenie lub posłuchanie skeczu lub dowcipu w języku angielskim – jeżeli zaśmiejesz się w tym samym momencie, co wszyscy – to znak, że rozumiesz. Jeśli nie – obejrzyj raz jeszcze.

 

Zmiana języka oprogramowania na angielski we wszystkich urządzeniach, których używasz to kolejny, bardzo dobry sposób, by mieć stały kontakt z językiem.

 

English day

Wiele firm, którym zależy na tym, by ich pracownicy dobrze znali i posługiwali się językiem angielskim, raz w miesiącu urządza tzw. English Day. W tym dniu wszyscy muszą porozumiewać się wyłącznie w języku angielskim. Możesz stosować taką praktykę u siebie. Jeżeli dodatkowo Twoja rodzina, współlokatorzy lub przyjaciele zaangażują się w ten pomysł korzyści będą znacznie większe.

 

Utrwalanie i zapamiętywanie

Po 6 miesiącach systematycznej i sumiennej nauki wiedza zostanie Ci na całe życie. Jest to związane z utworzeniem silnych neuronowych śladów w mózgu.

 

W trakcie nauki języków najważniejsze jest powtarzanie. Jeżeli nie będziesz systematycznie powtarzać przyswojonego materiału, to istnieje duża szansa, że 80% niestety zapomnisz.

 

Rób notatki, powtarzaj słówka z poprzedniego dnia przez co najmniej dwa lub trzy kolejne dni.

 

Obycie z językiem to bardzo istotny element nauki. Jeżeli masz zainteresowania lub pasje, czytaj o nich na angielskojęzycznych stronach w internecie. Najważniejszy jest codzienny kontakt z językiem angielskim w każdej postaci: oglądanie, słuchanie, czytanie, pisanie, śpiewanie i mówienie.

 

Joanna Jędrzejczyk