Autoprezentacja – ćwiczenia do wykonania w domu, które pomogą Ci wystąpieniach publicznych

Przed Tobą ważne wystąpienie i na samą myśl paraliżuje Cię strach? Poznanie kilku elementów autoprezentacji pozwoli Ci przygotować się na konfrontację z własnymi emocjami. Pierwsze wrażenie trwa 11 sekund. To wbrew pozorom dużo czasu, który możesz wykorzystać bardzo efektywnie.

 

Kreowanie wizerunku a samoocena

Autoprezentacja to świadome kreowanie tego, w jaki sposób widzą Cię inni. Zacznij od tego, jak Ty widzisz siebie? Weź kartkę i napisz o sobie 5 zdań. Spróbuj zawrzeć w tym opisie swoje zalety i umiejętności, te które szczególnie w sobie cenisz. Znajomość swoich mocnych stron jest punktem wyjścia do budowania tego, jak widzą Cię inni. Kłopoty z samooceną mogą utrudniać określenie tego, jak chcesz być postrzegany przez innych. To bardzo ważna lekcja i istotny element Twojej osobowości. Każdy ma zalety, tak samo jak u każdego dostrzeże się również wady. Uświadomienie sobie tego, przed wystąpieniem wzmocni Twoje poczucie wartości i sprawi, że będziesz bardziej stanowczy w prezentowaniu własnych poglądów. Pamiętaj, że nie będziesz wiarygodny, dopóki sam w siebie nie zaczniesz wierzyć.

 

Przygotowanie – bądź profesjonalistą

 

Nic nie da Ci większej pewności niż doskonałe przygotowanie materiału, który będziesz prezentować. Nie pozwól sobie na czytanie z kartki lub monitora. Po 3-5 minutach takiego wykładu (nie ważne jak interesującą tematykę oferujesz) jedynie co uzyskasz to znużenie, które bardzo trudno będzie Ci przekuć w zainteresowanie. Raz zanudzony widz lub słuchacz staje się bardziej wymagający. Naucz się tego, co prezentujesz i utrzymuj kontakt wzrokowy z publicznością. Opowiedzenie własnymi słowami punktu lub dużych fragmentów wystąpienia jest o wiele atrakcyjniejsze od beznamiętnego czytania.

 

Jeżeli Twój wykład czy wystąpienie wymaga użycia rzutnika lub prezentacji multimedialnej, upewnij się wcześniej czy wszystko działa – nic tak nie psuje pierwszego wrażenia jak opóźnienie spowodowane instalowaniem sprzętu. Zawsze bądź wcześniej na miejscu.

 

Lustro i krótkie filmy

 

Zrób kilka prób, najlepiej przed lustrem – w czasie mówienia utrzymuj kontakt wzrokowy z samym sobą. Dobrym pomysłem jest też nagranie filmu. W ten sposób wychwycisz, czy nie wykonujesz nerwowych ruchów np. nie trzesz oczu lub nie powtarzasz grymasu twarzy, który jest nieadekwatny do treści, którą przekazujesz. Dzięki filmom masz możliwość wyeliminowania tego typu barier komunikacyjnych. Stojąc przed publicznością, będziesz mieć to w pamięci i mało prawdopodobne jest, że świadomie wykonasz któryś z gestów, który zauważyłeś na filmie. Innym sposobem na próbę jest wystąpienie przed koleżanką, kolegą, siostrą itp. i poproszenie ich o konstruktywną krytykę.

 

Ponadto pamiętaj, by:

  • ograniczyć do minimum dotykanie policzków, czoła, podbródka – to oznaka zdenerwowania,

  • nie zasłaniać ust i nie zakładać rąk,

  • nie chodzić za dużo i nie gestykulować – odbiorcom trudno będzie skupić się na tym, co mówisz.

 

Najprostsza droga do budowania własnego wizerunku to wiara we własne możliwości. To czynnik kluczowy i trudno bez niego poradzić sobie w trakcie publicznych wystąpień. Oprócz niego na kreowanie wizerunku wpływ mają:

  • asertywność,

  • adekwatne poczucie własnej wartości,

  • komunikaty niewerbalne – postawa, mimika, gestykulacja,

  • wygląd zewnętrzny.

 

Wplecenie w prezentację interesującej (najlepiej związanej z tematem) anegdoty będzie atutem, który możesz wykorzystać w momencie, gdy zauważysz, że tracisz zainteresowanie publiczności.

 

Pamiętaj, że to w jaki sposób zwracasz się do odbiorców ma istotny wpływ na to, ile z tego, co chcesz im przekazać, rzeczywiście do nich dotrze. Chodzi o to, by ludzie poczuli, że chcesz podzielić się z nimi swoją wiedzą. Nie traktuj nikogo z wyższością, szczególnie własnych słuchaczy.

 

Autor
Wonder Woman

Maja Marciniak

Certyfikowany coach pracujący głównie ze sportowcami, trener mentalny, szkoleniowiec zachwycony psychologią pozytywną i technikami rozwoju osobistego. Wierzy, że “wygrywanie zaczyna się w głowie". Poszukuje skutecznych narzędzi i metod by wspierać swoich klientów w odkrywaniu talentów i możliwości. Wolne chwile wypełnia jej podróżowanie z synem, czytanie książek i pisanie.