5 wskazówek jak znaleźć pracę bez doświadczenia

1. CV, które zainteresuje rekrutera

Kandydat, który nie posiada doświadczenia zawodowego, wcale nie musi być skreślony na starcie. W pierwszej kolejności musi jednak zadbać o przygotowanie CV, które zainteresuje rekrutera.  

Jak napisać idealne CV? Przede wszystkim powinno być ono przejrzyste i czytelne. Zbyt dużo informacji na jednej stronie może zniechęcić przeglądającego do dalszej lektury. Warto zadbać też o estetykę. To jednak nie wszystko, kandydat powinien również dokładnie sprawdzić, czy CV nie zawiera żadnych błędów (w tym np. literówek). Na końcu należy też umieścić klauzulę o przetwarzaniu danych.  

Uwaga, niektórzy rekruterzy w klauzuli wymagają użycia nazwy firmy. To też dobry sprawdzian na spostrzegawczość kandydatów i to, czy czytają ogłoszenie o pracy do końca. 
 

2. Doświadczenie – istotne nie tylko zawodowe

Wiele osób jest przekonanych, że w CV warto wpisywać tylko doświadczenie zawodowe, czyli takie, które zdobyło się na praktykach, stażu lub w pracy. Tymczasem do CV warto również umieścić informację o udziale w realizacji różnych dużych projektów (szkolnych lub na studiach) albo – aktywność w wolontariacie. Dla potencjalnego pracodawcy to wbrew pozorom ważne informacje, ponieważ świadczą o aktywności kandydata i o tym, że w przeszłości, mimo braku doświadczenia zawodowego, musiał wykazać się takimi umiejętnościami jak praca w zespole, komunikatywność czy organizacja własnej pracy.
 

3. Jak znaleźć pracę bez wykształcenia? Kursy i szkolenia – ważny wpis w CV i możliwość zdobycia nowych umiejętności

Kolejnym punktem, który warto umieścić w CV przy braku doświadczenia zawodowego, jest udział w kursach i szkoleniach – najlepiej związanych z branżą, w której chce pracować kandydat. Liczą się nie tylko drogie, specjalistyczne warsztaty, ale także darmowe kursy, które można zrealizować nawet przez internet. W CV warto też skrótowo opisać, jakie zagadnienia obejmował program szkolenia i czego można się było na nim nauczyć.  
 

4. Jaka praca bez doświadczenia? Praktyki lub staż z gwarancją zatrudnienia

Ciekawym sposobem na znalezienie pracy bez doświadczenia może być aplikowanie na praktyki lub staż z gwarancją zatrudnienia. Niektóre firmy poszukują osób, które przeszkolą do pracy w firmie, a następnie – po zakończeniu praktyk lub stażu – zatrudnią je. Tym samym najczęściej już po kilku miesiącach praktykant lub stażysta otrzymuje pełnoetatową pracę, w dodatku zazwyczaj w branży, która go interesuje.  
 

5. Nie tylko CV – istotna jest też wiadomość wysyłana do rekrutera

Nie ma wątpliwości, że kandydat – zwłaszcza bez doświadczenia – powinien zadbać przede wszystkim o CV. Część osób zapomina jednak, że równie ważna jak sam załącznik w postaci życiorysu jest również wiadomość do rekrutera. To szansa na wyróżnienie się. Dobrze, jeśli kandydat zwięźle napisze, dlaczego zależy mu na danej pracy i – co bardzo ważne – jakie korzyści może odnieść firma, która go zatrudni. Tu warto podkreślić nie tylko rzetelność czy sumienność, ale także inne cechy i umiejętności poszukiwane przez pracodawców we wszystkich branżach, w tym m.in. tzw. miękkie kompetencje.  

 

Wszystkie osoby, które chcą znaleźć pracę bez posiadania doświadczenia zawodowego, nie powinny się zrażać – czasem może to potrwać nieco dłużej, zwłaszcza, jeśli chodzi o pracę w konkretnej branży. Warto jednak pamiętać przy tym o sposobach na pozytywne wyróżnienie się spośród tłumu kandydatów – i nie poddawać się po pierwszych kilku odmowach zatrudnienia. 

Autor
Zespół platformy Kierunek Rozwoju

Zespół platformy Kierunek Rozwoju

Zespół rozwijający platformę Kierunek Rozwoju. Piszemy dla Was o tym, co ciekawe i ważne w Waszym rozwoju osobistym i zawodowym.