16 typów osobowości – jaka praca będzie dla Ciebie najlepsza?

Typy osobowości MBTI – co to takiego?

MBTI, czyli Myers-Briggs Type Indicator, to narzędzie, które pozwala określić typ osobowości. Zainteresowani wypełniają test, w rezultacie którego dowiadują się, który z 16 typów osobowości najlepiej do nich pasuje. To narzędzie pozwala sprawdzić nie tylko, jaki rodzaj osobowości ma konkretna osoba, ale też, jakie zawody będą do niej najlepiej pasować. Rozwiązując test typów osobowości MBTI można lepiej poznać siebie. Wyniki testu będą również przydatne rekruterowi – na ich podstawie będzie w stanie stwierdzić, czy kandydat, który zgłosił się na konkretne stanowisko, na pewno nadaje się do tej pracy.

 

Na jakich typach osobowości skupia się MBTI?

Test 16 typów osobowości skupia się na czterech głównych obszarach, takich jak: preferowany świat, informacje, decyzje i struktura. Co jest badane w poszczególnych obszarach?

  • Preferowany świat pozwala określić, czy dana osoba bardziej koncentruje swoją uwagę na zewnątrz, do otoczenia, czy też skupia się na swoim wewnętrznym świecie. W przypadku tego obszaru wynik jest podawany w wymiarze ekstrawersja – introwersja.
  • Kolejny aspekt – informacje, skupia się na tym, w jaki sposób dana osoba gromadzi informacje i je przetwarza. Wynik jest podawany w wymiarze poznanie – intuicja.
  • Następny aspekt pozwala sprawdzić, w jaki sposób testowany podejmuje decyzje. Czy kieruje się przy tym logiką i rozumem, czy uczuciami. W tym przypadku, wynik jest podawany w wymiarze myślenie – odczuwanie.
  • Ostatni aspekt to struktura, a więc sprawdzenie, jak badany radzi sobie z otaczającym światem. Wynik jest podawany w wymiarze osądzanie – obserwacja.
     

Najrzadszy i najczęstszy typ osobowości

W przypadku testu typów osobowości MBTI, poszczególne typy są mniej lub bardziej popularne i występują u niewielkiego odsetka ludzi lub, wręcz przeciwnie u całkiem sporej liczby osób. Najrzadszym typem osobowości jest Mentor (INFJ). To introwertyk, którego wyróżnia wyjątkowa empatia, intuicja i zaufanie do ludzi. Osoba o takim typie osobowości ma wysokie poczucie idealizmu i jest zdeterminowana w swoich działaniach. A jaki jest najczęstszy typ osobowości? To opiekun (ISFJ). Osoba o takim typie osobowości jest empatyczna i życzliwa. W pracę i kontakty z ludźmi, na których jej zależy, angażuje się całym sercem.

 

16 typów osobowości – wybierz zawód idealny dla siebie

Jeśli zastanawiasz się, z jakim zawodem związać swoją przyszłość, wypełnij test predyspozycji zawodowych: https://www.kierunekrozwoju.pl/o-testach-predyspozycji-zawodowych. Wystarczy, że poświęcisz kilka minut, a otrzymasz cenne wskazówki dotyczące preferowanych dla Ciebie zawodów. Wyniki są prezentowane w oparciu o udzielone przez Ciebie odpowiedzi na pytania, które dotyczą zarówno twoich cech osobowości, jak i zainteresowań czy indywidualnych preferencji. Tym samym, wynik testu na pewno będzie cenną wskazówką, jaka praca będzie dla Ciebie najlepsza i zgodna z Twoim typem osobowości.

Autor
Zespół platformy Kierunek Rozwoju

Zespół platformy Kierunek Rozwoju

Zespół rozwijający platformę Kierunek Rozwoju. Piszemy dla Was o tym, co ciekawe i ważne w Waszym rozwoju osobistym i zawodowym.